Mimaki JV3 250 SP – zalety i wady

Niewątpliwie Plotery wielkoformatowe mimaki  serii JV3 można jak najbardziej zaliczyć do ploterów produkcyjnych w pełni dopracowanych i niezawodnych.  Seria Jv3 to kolejna, bardziej dopracowana seria ploterów mimaki Japońskiego producenta. Długa obecność modelu na rynku i zastosowanie głowic DX4 powodują w większości przypadków pozytywne opinie o ploterze. Tak duża liczba użytkowników to również wskazówka dotycząca jakości wykonania i użytkowania a opinie typu „niezastąpiony wół roboczy” nie są przesadne. Konstrukcja Mimaków JV3 jest w miarę prostą budową, nie ma w niem przesadnej elektroniki jak w modelach JV33, JV5 toteż ewentualny serwis jest bardziej dostępny i tańszy.   Mimo iż na obecny czas maszyna jest już nieco leciwą konstrukcją w pełni sprawna i przy myślącym operatorze jest w stanie wydrukiem zadowolić niejednego wybrednego odbiorcę.

Seria JV3 składała się z modeli (w prostym tłumaczeniu numer modelu to max szerokość druku):

Ploter solwentowy mimaki JV3 250 SP

Mimaki JV3 250 SP

  • Mimaki JV3  75 SP
  • Mimaki JV3  130 SP
  • Mimaki JV3  160 SP
  • Mimaki JV3  130 S
  • Mimaki JV3  250 SP
  • Mimaki JV3  250 SPF

Każdy z ploterów pracuje na bazie 3 lub 4 głowic Epson DX 4, w konfiguracji CMYK, 2xCMYK, CMYK + LcLm, CMYK + biały. W szeregu rozdzielczości DPI od 360 do 1440 DPI.  W praktyce większość operatorów używa rozdzielczości druku 360×540 DPI dla banerów, 360×720 DPI dla mniejszej jakości folii oraz 720×720 DPI dla folii wyższej jakości druku osiągając prędkość druku do 40m2 na godzinę w przypadku modelu Jv3 250 SP. Nie będę tutaj zanudzał większą ilością danych technicznych w tym celu zapraszam na stronę: mimaki JV3 dane techniczne.

O ile skupie się tutaj na modelu JV3 250 SP to większość plusów i minusów można przypisać dla całej serii tych ploterów.  A więc zacznijmy od tego że Nie ma złych maszyn są tylko źle dobrane.  Ploter mimaki ma niewątpliwą zaletę dla chcącego robić szerokie wydruki jak i małe ale w wysokiej jakości . Większość ploterów powyżej 200cm szerokości druku ma zastosowane głowice o dużej kropli druku rzędu 50-70 piko litrów, co niewątpliwie zwiększa ich prędkość druku ale zmniejsza jakość.  Mimak to ploter dla firmy która chce drukować szeroko w prędkości do koło 30m2 na godzinę. To realna prędkość druku dla niższych rozdzielczości. Jednocześnie ploter umożliwia druk małych prac w bardzo dobrej jakości. JV3 250 SP to taki mały kombajn dla firmy która nie chce inwestować w dwa plotery dla wydruków jakościowych i wielkopowierzchniowych. Z Pewnością obsłużymy nim wydruk dla „Kowalskiego” jak i wydrukujemy siatkę na budynek.

Kolejnym z plusów Mimaka jest sprawna i stabilna konstrukcja sprawdzana przez rynek już blisko przez 12 lat.  Duża ilość ploterów na rynku Polskim to także mały problem ze znalezieniem ewentualnego serwisu, oraz dobra dostępność części zamiennych używanych jak i nowych, które leżą na półce i czekają na klienta a nie jak w przypadku chińczyków konieczność sprowadzania.  Nie wspominając o prostej obsłudze i możliwości korekty podsunięcia mediów w czasie druku, tzw. feed comp to funkcja odpowiedzialna za niwelowanie tzw. „pasów” na wydruku.  Mimaki JV3 jest na tyle sprawną konstrukcją że w przypadku dobrze skonfigurowanej maszyny jesteśmy w stanie zostawić ją drukującą bez nadzoru (o czym również można przeczytać w poniższych wycinkach z forum branżowego). Warto również zwrócić uwagę na system podawania i odbierania mediów. System jest w stanie podać i odebrać zadrukowany od początku do końca rolki baner szerokości 250cm. Ponadto jego budowa pozwala na założenie dwóch rolek jednocześnie a także załadunek kolejnej rolki np folii bez konieczności ściągania z maszyny roli baneru czy innego materiału.

Poniżej opinia jednego z użytkowników mimaka: